AYIN KONUSU

YERLİ BABAYİĞİT

Türkiye’de yerli bir otomobil için, tasarımdan itibaren tamamı ülkemizde üretilerek bir yatırımcı Babayiğit’in ortaya çıkması için AKP iktidarı tarafından gündem yaratılmıştı. Bu kapsamda pek çok firma heyecanlansa bile işin gerçeği bir dünya markası olmak tek bir firmanın yapacağı bir iş değil.

otomopil_ayin_konusu

Sekment o kadar geniş ki, araç tipi olarak düşündüğünüzde bile, Mini Araç, Hatchback, Sedan, Station Wagon, Coupe, Cabrio, MPV, Crossover, SUV, Sport, Hafif Ticari ve Pikap araçlar, Pick-up şeklinde karşımıza çıkıyor bir de bunların güç ve kullanım şekli olarak alt gruplarını da işin içine sokarsak karşımıza dev bir kuruluş değil, dev bir yerel sanayi çıkıyor. Buna uygun yan sanayilerin de oluşturulması gerekiyor. Bir adet arabayı yaptım demek adına yapmak kolay önemli olan son zamanlarda hep söz edilen “inovative ve sürdürülebilir” olmak adına bir işlere girmek.

Ne acıdır ki yerli montaj olarak yapılan Türkiye üretimi araçlarda bile elektronik donanım yada teknolojik parçalar marka sahibi firma tarafından gönderiliyor ve araç maliyetinin büyük bir çoğunluğunu teşkil ediyor. Kiloda ağır kısım bize kalmakta iken pahada ağır olan kısım teknoloji üretenin oluyor.

Eğer otomotivde bir yerli aslan sahibi olunacak ise belli bir zamana dayalı bir stratejik yol haritasını mevcut alt yapının eksiklerini de tamamlayacak yönde üniversiteleri de yanına almış bir organizasyonu siyaset adamlarının başlatması gerekmektedir. Yoksa mevcut halimiz tam bir devekuşu olarak her markanın beslendiği açık pazar olmaktan öteye gidemez.

EYLÜL 2015